دورکاری شغل دوم برای کم حوصله ها

دورکاری چیست؟ همه چیز در مورد دور کاری
زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

تو این مقاله سعی کردم همه چیز رو در مورد دورکاری و متخصص های دورکار و محبوب ترین شغل برای دورکاری معرفی کنم و از مزایا و معایبش صحبت کنم. در قسمت های پایانی مقاله، سعی کردم دردسرها رو با استفاده از روشی که تست کردم  به حد زیادی کاهش بدم. پس با من همراه باشید.

همه چیز در مورد دورکاری

دورکاری چیست؟

به طور ساده بخواهم دورکاری چیست را به شما بگویم، دور کاری یا teleworking به مجموع کارهایی که شما در مکانی بجز دفتر کار برای شخصی یا کارفرمایی انجام می دهید است. در برخی از موارد به آن کار در منزل هم گفته می شود. بگذارید کمی بازش کنم، از زمانی که کامپیوترهای جیبی یا قبل حمل مانند گوشی های موبایل، تبلت یا لپ تاب ها در جامعه همه گیر شدند، فعالیت ها و مشاغل دورکاری بیشتر شد و زمانی که دسترسی به اینترنت برای مردم عادی فراهم شد فعالیت های این چنینی به شدت افزایش یافت. ختما برایتان جالب است بدانید که چطور اینترنت و رایانه های قابل حمل به کمک دورکاران آمده، خب ساده است، معمولا افرادی که به این صورت فعالیت می کنند، از ابزارهای خاصی برای ارتباط با کارفرما یا مدیرشان استفاده می کنند، که معروف ترین ابزارهای دورکاری عبارت است از تلفن، گوشی موبایل، ایمیل، تماس های تصویری، یا ابزاری که در کشور خودمان هم خیلی استفاده می شود سایت و شبکه های اجتماعی است ( در ادامه همین مطلب، نحوه استفاده از سایت برای دورکاران را هم بررسی میکنم ).

ویژگی های دورکاری

از همان انقلاب صنعتی (‌ همه گیر شدن رایانه ها و اینترنت )، وقتی که فعالیت های دورکاری زیاد شدند، دورکاری خیلی به اقتصاد کشورها کمک کرد. به طوری که دیگر هر شخصی که در کاری اندکی تخصص داشت ( حتی کسی که شغلی هم نداشت )، توانست از دورکاری استفاده کند و کسب درآمد اینترنتی داشته باشد. با این حال که دورکاری بسیار محبوب شده بود معایبی هم به همراه داشت.

مزیت ها و معایب دورکاری

مزایای دورکاری برای شخص دورکار

 • کاهش هزینه برای شخص دورکار‌:

بیش از ۸۰ درصد مردم، استرس های ناشی از کسب درآمد را دیگر نداشتند. چرا که هزینه های بسیاری برای اینکه شخص یک شرکت یا مغازه راه اندازی کند مثل هزینه اجاره یا خرید دفتر کار، هزینه رفت و آمد به محل کار، قبض برق، گاز یا تلفن، یخچال  و بخاری و هزار چیز دیگر که همه جزء هزینه های راه اندازی یک کسب و کار نیاز هستند موجود است. به همین علت مشاغلی با عنوان دورکاری به میان آمد

 • کار بدون محدودیت جغرافیایی

قبل از اینکه سر و کله دورکاری پیدا شود.شخص مجبور بود فقط، در شهر یا محله خودش مشتری داشته باشد، اما بعد از آن، هر شخصی توانست بسیاری از مشتریان خودش را بیرون منطقه خودش پیدا کند. به طوری که الان می توانیم ببینیم، تمام فروشگاه های اینترنتی ارسال کالا به سراسر ایران و حتی خارج از ایران را دارند. یا شبکه های اجتماعی که هر فرد با کمی تخصص خود را به عنوان متخصص یا فرد مشهور معرفی می کند و کسب درآمد به صورت دورکاری دارند.

 • افزایش درآمد افراد از طریق دورکاری

همانطور که در بالا هم توضیح دادم. همه افراد می توانند دور کاری انجام دهند و برای کارفرما یا مدیرشان کار کنند. جالب اینجاست که در برخی موارد حتی در ایران هم شاهد هستیم که بعضی افراد معلول هم توانسته اند از طریق دورکاری به درآمد های قابل توجهی برسند. همچنین دورکاری به کمک کارمندان هم آمد و کارمندان در کنار شغل اصلی شان، توانستند درآمد خود را افزایش دهند. حتی دانشجویان برای مخارج و هزینه های جاری هم می توانند از دورکاری استفاده کنند و درآمد خوبی کسب کنند.

مزایای دورکاری برای کارفرماها

حالا که مزایای دورکاری برای مجری ها بررسی کردیم، اجازه بدهید، از زاویه کارفرما ها مزایا را بررسی کنیم.

 • کاهش هزینه برای شخص کارفرما

کمی دقت کنیم و بگردیم، متوجه می شویم که کارفرما ها برای اینکه نیروهای شرکت یا فروشگاه خودشان را اضافه کنند معمولا دنبال افرادی می گردند که بتوانند حقوق کمتری به آنها بپردازند، البته ناگفته نماند، با این کار هزینه های رفت و آمد و خورد و خوراکی و همچنین استرس کاری کارمند خودش را هم کاهش می دهد. اگر مدیر هستید و قصد اضافه کردن کارمند یا نیرو به کسب و کار خودتان هستید یک پیشنهاد برای شما دارم.سعی کنید نیروهایی که با مشتریان شما در ارتباط مستقیم نیستند را از افرادی که تخصصشان دورکاری هست استفاده کنید. هیچ لازم نیست اگر نیروی شما در خانه شما مشغول کار برای شما باشد.

 • افزایش تعداد کارکنان

مدت ها پیش به شرکت طراحی سایتی در شیراز برای انجام مذاکره رفتم، جالب بود، با این شرکت خیلی خوبی در حوزه طراحی سایت در شیراز بود ولی ۱ کارمند بیشتر نداشتند. آن هم فقط منشی کسب و کارش بود. و نزدیک ۱۰ نفر بصورت غیر حضوری و به صورت دورکاری برای شرکت کار می کردند. این را گفتم که اگر بودجه محدودی دارید می توانید خیلی راحت از افراد غیر حضوری یا دورکار استفاده کنید.

 • کاهش استرس محیط کاری

فکر می کنم ۲ سال پیش بود، مدیر یک شرکت کسب و کار اینترنتی به من پیشنهاد سمت شغلی مشاور کسب و کارهای اینترنتی را داد و من هم مجبور شدم برای بیشتر صحبت کردن در مورد ریزه کاری های این سمت به دیدار مدیر شرکت برم. اما از آنجایی که من یک فرد درون گرا هستم، زمانی که وارد این شرکت شدم واقعا محیط دیوانه کننده بود، صدای صحبت کردن های بلند بلند با تلفن و رو در رو با مشتریان در کنار بزن و بکوب ساختمان های اطراف واقعا آزارم داد. در این محیط ها برای افراد درون گرایی مثل من  و حتی خود مدیر هم واقعا کار کردن سخت بود بخاطر همین موضوع من پیشنهاد مدیر این کسب و کار را در جلسه اول رد کردم. شاید بهتر بود ۲ روز در هفته و ۴ روز دیگر را به صورت دورکاری به من پیشنهاد می دادند.

حالا واقعا اگر می خواهید استرس کاری دفترتان را بهتر کنید واقعا نیاز نیست همه کارمندانتان در دفتر حضور داشته باشند. می توانید او را به صورت دورکاری استخدام کنید، اصلا می توانید در هفته فقط یک بار از او درخواست کنید در محل کار حضور داشته باشد و بقیه روزها در خانه کار کند.

ناجورترین دردسرهای دورکاری

دردسرهای دورکاری را کنار بزنید

خب، هر کاری معایبی هم دارد، مثلا فرض کنید وقتی دکتر قرصی برای بیماری ما تجویز می کند، طبعا عوارضی هم دارد. دورکاری هم مثل خیلی از کارهای دیگر معایبی هم دارد که در جلوتر به این مورد می پردازیم که چطور این معایب را کاهش بدهیم.اجازه بدید شروع کنیم:

دردسرهای دورکاری برای فرد

ابتدا بیایید در مورد شخصی که به عنوان متخصص قصد دارد دورکاری کند صحبتی داشته باشیم. این نکته را به عنوان یک دوست از من بپذیرید، اگر می خواهید دورکاری کنید حتما در یک زمینه متخصص باشید یا دانش و تجربه قابل قبولی داشته باشید. در پایینتر به معایب دورکاری می پردازیم:

 • روش کار متفاوت است

قبل از اینکه به عنوان شغل دورکاری بخواهید یک پروژه یا یک کاری را قبول کنید، حتما به این مورد فکر کنید. برای هر پروژه و برای هر کارفرما یا مدیر، قانون کار متفاوت است و شما مجبور هستید هر بار بر طبق سلیقه کارفرما ها کار کنید.در ادامه این مطلب به آن می پردازم که چگونه با استفاده از ابزاری این کار را تا مقدار قابل قبولی کاهش دهید.

 • پشتوانه قانونی در کار نیست

وقتی دفتر دستکی ندارید، حتما سازمان یا ارگانی هم از شما و کار شما حمایت نمی کند. اگر کاملا به صورت سنتی کار می کنید، حتما حتما قراردادی بین خودتان و کارفرما ببندید و فعالیت های خودتان را توجیه کنید. اینکه کارفرما آشنا هست یا عمویم است و پسر دایی ام است را کنار بگذارید، خود من هم خیلی این موقعیت را تجربه کرده ام. اما اگر بخواهید کمی حرفه ای تر شروع کنید، پیشنهاد می کنم حتما از واسط های معتبر استفاده کنید. حتما می پرسید واسط معتبر چیه؟ با من در قسمت ” بهترین سایت های دورکاری ایران ”  مقاله همراه من باشید.

 • نیاز به سرمایه اولیه

برای اینکه در خانه کار کنید بسته به تخصصتان، نیاز به تجهیزاتی دارید تا فضای خانه را به دفتر کارتان تبدیل کنید. قطعا حرفه ای نیست اگر در اتاقی که در آن هستید، تخت خواب باشد چون مدام حس خواب و تنبلی را به شما القا می کند. البته این مورد زیاد ضروری نیست اگر در ابتدای کارتان هستید این مورد مشکلی پیش نمی آورد. چرا که هزینه اجاره دفتر با وضع اقتصادی امروز خیلی دشوار است. این مورد را بخاطر این گفتم که اکثر سوالاتی که دورکار ها از من می پرسند اینست که چطور با این هزینه های زیاد دفتر کار ارزان داشته باشیم، نمی توانم در خانه کار کنم ( حالا به دلایل مختلف: شاید مثل من خانواده شان مشکل به وجود می آورند.

دردسرهای دورکاری برای مدیر یا کارفرما

حالا که نوبت به کسانی هست که می خواهند افرادی را به عنوان دورکار استخدام کنند. برای اینکه خطرات احتمالی از استخدام فرد نامناسب را کمتر کنید لازم هست به نکاتی که تا انتهای این مقاله می گویم را بخوانید. تا بهترین پیشنهاد را به شما بدهم.

 • مشکل پیدا نشدن متصص دورکار

اکثر مدیران برای استخدام فرد مناسب واقعا دچار نگرانی هستند، برای خیلی از ما پیش آمده فرد مناسب را برای کسب و کار خودمان نمی توانیم پیدا کنیم. البته این نگرانی در استخدام نیرو تمام وقت بیشتر است چرا که مجبوریم با کارمند خودمان ۸ ساعت یا بیشتر سر و کله بزنیم. ولی در افراد دورکار واقعا نیاز نیست انقدر وسواس داشته باشید و فقط به تخصص فرد اکتفا کنید. در ادامه ابزاری برای شما معرفی خواهم کرد که این مشکل با فعالیت های دورکاری را به طور کامل برطرف کنید.

 • اعتماد نداشتن به فرد دورکار

برای حل این مشکل هم باید راهی پیدا کنید تا با کارفرما های قبلی آن در ارتباط باشید و نظرات آنها را در مورد کار کارمند آینده تان بدانید تا بتوانید راحت تر به این اعتماد کنید. در ادامه راه بهتری به شما معرفی می کنم.

 • مشکل نظارت کارمندان دورکار

به عنوان مدیر با شخصی که برای شما دورکاری می کند، برنامه بریزید یک مثلا یک روز در هفته در محل کارتان حضور داشته باشد. پیشنهاد من اینست که لطفا اگر قصد به استخدام متخصص دورکار هستید، با ایشان پروژه ای کار کنید. بگذارید مثال بزنم: مثلا اگر بازاریاب تلفنی هستند به او بگویید تا هفته دیگر همین موقع ۳۰۰ تماس باید گرفته باشی و از آنها ۱۰۰ نفر خرید خدمات باشند. حتی می توانید پروژه ای حقوق ایشان را پرداخت کنید. اجازه دهید یک پیشنهاد دیگر هم به شما بدهم، لطفا لطفا لطفا نتیجه گرا باشید، بگذاید متخصص کار را با شیوه خودش پیش ببرد. و شما فقط حاصل تلاش او را بررسی کنید.

محبوب ترین شغل دورکاری چیست؟

بهترین شغل مناسب دورکاری

حال که با مزایا و معایب دورکاری آشنا شدیم، بگذارید کمی در مورد محبوبترین شغل دورکاری آشنایتان کنم. این شما و این محبوبترین  شعل دورکاری، دستیار مجازی. هر مدیری در کسب و کارش نیاز به دستیار مجازی دارد. به طور ساده عرض می کنم، دستیار مجازی یعنی یک منشی همه فن حریف. قطعا نامه های اداری را منشی ایشان انجام می دهد و خود مدیر کارهای مهمتری دارد که انجامش بدهد. شما به عنوان دستیار مجازی درآمد خوبی می توانید از مدیران و کارفرمایان کسب  کنید. اجازه دهید در ادامه کارهایی را که می توانید به عنوان دستیار مجازی انجام دهید را مورد مورد نام ببرم:

 • طراحی گرافیک
 • نویسندگی سایت
 • مدیریت شبکه های اجتماعی
 • بهینه سازی سایت برای گوگل
 • پشتیبانی

معرفی بهترین سایت های دورکاری در ایران

بهترین سایت های دوکاری در ایران

انتظارها به پایان رسید، بلاخره چطور معایب دورکاری را تا حد زیادی کاهش دهیم، چطور شخص دورکار را پیدا کنیم، چطور پروژه بگیریم و چطور کارفرماها را پیدا کنیم. بگذارید ۲ تا از بهترین سایت های دورکاری در ایران را معرفی کنم که تعداد زیادی از دورکاران و کارفرما ها درون آن هر روز فعالیت دارند.البته این سایت ها از ایده های خارجی گرفته شده، همان طور که اسنپ و تپسی گرفته شده. این سایت ها بسیار معتبر است و به شخصه خودم در هر دوی آنها هر کارفرما بودم هم مجری. معرفی می کنم:

سایت فریلنسری پونیشا

لطفا این ویدیو را که جهت معرفی سایت پونیشا هست رو ببینید

 

نقاط قوت برای متخصص دورکار

 • پیدا کردن راحت نمونه پروژه های ایجاد شده
 • اپلیکیشن موبایل برای ارتباط گیری راحت تر
 • دسته بندی تخصص ها متنوع و تقریبا عمومی است
 • پشتوانه قانونی خوبی دارید
 • یکبار تخصصتان را اضافه می کنید و ۱۰۰ بار سفارش می گیرید
 • اطمینان رسیدن دستمزد بعد از تایید کارفرما
 • امکان استخدام متخصص به صورت تمام وقت

نقاط ضعف برای متخصص دور کار:

 • روش کار برای هر کارفرما متفاوت است.
 • رقابت بین متخصص ها زیاد است
 • اکثر خدمات سایت نیاز به پرداخت مبلغ است

نقاط قوت برای کارفرما :

 • اپلیکیشن موبایل برای ارتباط بهتر دارد
 • برای هر پروژه تعداد زیادی متخصص پیدا می کنید
 • می توانید از طریق همکاری در فروش پروژه ها کسب درآمد کنید 

نقاط ضعف برای کارفرما:

 • صرفا مبلغ بودجه شما همان مبلغ دستمزد نیست
 • سردرگمی در انتخاب متخصص برای انجام پروژه به خاطر تعداد زیادشان
 • ایجاد هر پروژه با پرداخت مبلغ 

ورود به سایت پونیشا و دریافت ۱۵ هزار تومان اعتبار هدیه

سایت فریلنسری انجام میدم

لطفا این ویدیو را که جهت معرفی سایت انجام میدم هست رو ببینید

 

نقاط قوت برای متخصص دورکار

 • روش کار برای هر کارفرما تقریبا یکسان است
 • رقابتی بین متخصص های دورکار نیست
 • دسته بندی تخصص ها بسیار متنوع و عمومی است
 • پشتوانه قانونی دارید
 • یکبار تخصصتان را اضافه می کنید و ۱۰۰ بار سفارش می گیرید
 • خودتان دستمزد را برای هر کار تعیین می کنید
 • اطمینان از پول پرداختی به شما در صورت تایید کارفرما

نقاط ضعف برای متخصص دور کار:

 • اپلیکیشن موبایل برای ارتباط راحت تر ندارد
 • گزینه استخدام به صورت تمام وقت نیست
 • درصدی از پول را سایت برمیدارد 

نقاط قوت برای کارفرما :

 • هزینه ها به نست کمتر از جاهای دیگر است
 • می توانید درخواست پروژه اختصاصی به متخصصان دهید
 • می توانید از طریق همکاری در فروش پروژه ها کسب درآمد کنید
 •  می توانید درخواست اصلاح پروژه را دهید

نقاط ضعف برای کارفرما:

 • مسنجر گوشی موبایل ندارد
 • ابتدا هزینه را به سایت پرداخت می کنید 

ورود به سایت انجام میدم

لب کلام :

هدف دو سایت دورکاری تقریبا یکی است ولی استراتژی کار، متقاوت است.  از بابت مورد اعتماد بودن سایت ها اطمینان داشته باشید. و اینکه کدام سایت را انتخاب کنید بسته به معیار های خودتان است. این دو سایت بسیار می توانند در پیشروی کسب و کار شما چه به عنوان مدیر و چه به عنوان مجری یا دورکار، کمک کنند. سایت های دیگری هم بودند اما بخاطر اینکه  دست بندی عمومی تری این دو مورد داشتند، این ها را انتخاب کردم. مورد دیگر، مربوط به پشتوانه قانونی در این سایت ها هست، قسمتی در سایت ها وجود دارد به نام شکایت یا گلایه ، که می توانید خدایی نکرده درخواست خود را ثبت کنید و احتمالا رفع می شود ( چرا گفتم احتمالا، چون تا الان به مشکلی برنخوردم در سایت ها‌) چون تمام فعالیت ها و پیام ها در سایت صورت میگیرد، مستند هست و می توانید از آن قسمت پیگیری کنید.

 

اگر تجربه ای در این سایت ها دارید زیر همین پست برایم کامنت کنید.پیشاپیش ممنونم!

4 دیدگاه برای “دورکاری شغل دوم برای کم حوصله ها

 1. بهراد گفته:

  بنظرتون با روزی ۳ ساعت وقت گذاشتن، میشه موفق بود تو این ضمینه؟ یعنی میشه درآمد کسب کنیم؟

  • نوید زاهدی گفته:

   سلام. ممنون که مطلب رو خوندی.
   برای کسب درآمد از این سایت ها، بسته به حرفت می تونی وقت مناسبی برای کارت بذاری
   می تونی توی سایت پونیشا بگردی و کارهایی که ساده تر هست رو انخاب کنی و برای کارفرما پیشنهاد بفرستی.
   اگر سوالی بازم داشتی همین جا بپرس

 2. شاه حسینی گفته:

  سلام. بابت مطالبتون ممنونم خیلی آموزنده بود… لطفا مثل همیشه بازم مطالب بروز رو بزارید♥️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *